Vernisáž – Domeček pro panenky – Igor Malijevský

Místo: půjčovna pro dospělé a malý sál

Vstup volný

Výstava fotografií, které vznikaly ve Lvově v letech 2014–2015. Není to hospic ani hřbitov. Spíš jakýsi útulek na půl cesty, který vybudovali místní občané ve dvoře, kam turisté nezajdou. Každý rok sem lidé přinášejí své plyšáky, gumové hračky, Mickey Mause, kačery Donaldy, medvídky v národních krojích, slizké pejsky a kočičky, opuštěné panny, melancholické zplihlé ježečky, všechny ty černé pasažéry domácností a nechtěné ozdoby kanceláří. Většina hraček má dvorek za nádraží, přestupní místo, odkud je třeba vydat se dál. A za nocí, kdy nad městem svítí úplněk a padají skromné vločky, ucítí zvláštní chvění v duši, podivný lesk v pevných skleněných očích a pak dvorek opouštějí, někdy po jednom, někdy v párech. Jejich ťapání protíná noc, odráží se od městské dlažby, vrže po dřevěných schodech činžovních domů. Hračky kráčejí nocí hledat novou domácnost, naplněny odhodláním, že tentokrát už to budou ony, kdo bude rozhodovat, co je a co není roztomilé. Některé si zapálí cigaretu. Igor Malijevský vystudoval teoretickou fyziku na UK, od roku 1995 se věnuje literatuře a umělecké fotografii. Fotografuje klasickou technikou na film a své černobílé fotografie zvětšuje ručně ve fotokomoře. Svou fotografickou tvorbu označuje jako jásně v obrazech. Výstavu uvede spisovatel Jaroslav Rudiš a potrvá od 9. února do 29. března.

Domeček pro panenky
Předchozí Literární seminář – osobnosti české překladatelské školy – Federico García Lorca – „básník měnící zlo lidství v dobrodiní krásy“ v překladech Lumíra Čivrného – Marie Brožová