Uvítání knihy – Štěstí – Martin Fahrner

Místo: velký sál

Vstup volný

Na uvítání knihy zahraje několik písní Radek Maixner.
Martin Fahrner nahlíží tíživá padesátá léta minulého století svěží optikou, jíž ovšem nezakrývá tragédii obětí režimu, který neměl slitování. Čemu všemu byl tehdy člověk vystaven a co všechno musel obětovat? Zvláště když šlo o dceru největšího kulaka na vesnici, studentku gymnázia Zoru Mlynářovou, jež by ráda žila skromně, nepovšimnuta okolím, avšak její „třídní původ“ nic takového nepřipouštěl? Uvědomělá učitelka, zatvrzelí spolužáci, domácnost střežená milicionáři – a k tomu bezhlavá láska k muži, jehož fotka se objeví na „tabuli cti“.
V sugestivně napsané novele s názvem Štěstí působí Zorčino vyprávění autenticky a je plné dějových zvratů. Mladá hrdinka sice prokáže kuráž, odolnost i vytrvalost, ale dosáhne v té zpropadené době až na vytoužené štěstí?
Martin Fahrner (* 18. 3. 1964, Jablonec nad Nisou) je český spisovatel, divadelní dramaturg a překladatel divadelních her. Po studiích na DAMU působil jako divadelní dramaturg v Jihlavě, Brně, nyní v Pardubicích. Pracoval také jako topič, vyráběl keramiku, byl průvodcem ve Vysokých Tatrách, učil. Spolu s Petrem Ulrychem napsal divadelní hry „Legenda“ (1994) a „Kouzelné střevíčky“ (2000). Přeložil „Měsíční běs“ Richarda Kalinoského, „Pokrevní bratry“ Willyho Russella, píše písňové texty. Jeho první knížka se jmenuje „Pohádky pro veliké děti“ (1993). Následovala kniha „Steiner aneb Co jsme dělali“ (2001, 2002), která vyšla ve slovinštině, němčině, makedonštině, bulharštině, italštině a španělštině. Dále vydal „Pošetilost doktora vinnetouologie“ (2004), „Bláznův kabát“ (2015) a nakonec letošní „Štěstí“. Je ženatý, má tři děti a žije s rodinou v Osikově od roku 1996.

Plakát pro uvítání knihy Štěstí od Martina Fahrnera
Předchozí Cyklus přednášek: Dům na venkově – Tradiční venkovský dům – Jan Tomíček