Web Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Jsme přístupní

disabled
blind

i osobám s jinými specifickými potřebami.

Šumperk – srpen 68 – Martin Žarnay

Výstava fotografií

Zahájení výstavy: 25.7. za přítomnosti autora fotografií a režisérky Olgy Sommerové

Čas: 17.00

Místo: půjčovna pro dospělé

18.30 – promítání dokumentu Věra68 v Kině Oko Šumperk

21. srpna byly gymnastky, československé reprezentantky, na soustředění v Šumperku. V tom stejném čase měl Martin Žarnay, student Vysoké školy dopravní v Žilině, praxi v podniku Dílny pro opravu vozidel v Šumperku. Druhý den pobytu je brzy ráno probudil rozhlas po drátě, který informoval o vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území naší republiky. Mnoho lidí vyšlo do ulic. Nestřílelo se. Nebyla to sovětská armáda, do Šumperka dorazili Poláci. Student Žarnay měl u sebe jenom malý fotografický aparát „Smena“ (paradoxně sovětské výroby). Limitovaný počtem obrázků fotografického kinofilmu, vyfotil několik záběrů, které uchovával ve svém archivu až do současnosti. Na několika z těchto fotografií i náhodně vyfotil Věru Čáslavskou, která se také v centru města ve stejnou chvíli pohybovala.

Martina Žarnay (1946) ukončil studium v roce 1970 na VŠD v Žilině. Jeho studijní specializace si kromě jiného vyžadovala také krátkou praxi z údržby kolejových vozidel. Proto byl přítomen v srpnu 1968 v Šumperku. Pracoval 3 roky jako konstruktér lokomotiv, následně pak jako konstruktér průmyslových manipulátorů a svou kariéru zakončil jako pedagog Žilinské univerzity. V současné době je v důchodu. Žije v Žilině, je ženatý má syna, dceru a 4 vnoučata. Ve fotografování je samouk, nikdy nikde nevystavoval, jeho ambice skončily v okruhu rodiny a známých. Taktéž používal fotografii jako pracovní nástroj ve své profesní činnosti.

Předchozí Pojď si hrát – prázdniny v půjčovně pro mládež

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, příspěvková organizace

Půjčování beletrie a naučné literatury, elektronických knih, audioknih, denního tisku, časopisů a deskových her. Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je tu pro vás.
Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.

2022 | Vytvořil Expert Dev s.r.o. | Tvorba webových stránek Olomouc