Web Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Jsme přístupní

disabled
blind

i osobám s jinými specifickými potřebami.

POEZIE A HUDBA – Marta Töpferová – zpěv – Jan Bartoš – klavír – Leoš Janáček

Místo: Klášterní kostel

Termín: 8.12. 2016

Čas: 18.00 hod

Vstupné: 100 Kč

Předprodej vstupenek – půjčovna pro dospělé MK Šumperk

Marta Töpferová je jednou z nejzajímavějších zpěvaček a písničkářek své generace. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve sborech v Čechách a ve Spojených Státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně španělsky a prosadila se jako osobitá umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times popsal Martu jako „jednu z nejpůvabnějších interpretek lidové hudby Latinské Ameriky“. Martin hluboký hlas, lyrické písně a unikátní doprovod na čtyrstrunné cuatro a kytaru zaujaly posluchače po celém světě. Etablovala se na hudební scéně v New Yorku a spolupracuje s nejlepšími hudebníky z oblasti latiny, jazzu i vážné hudby, a tato zkušenost se odráží v jedinečném stylovém mixu její vlastní tvorby. V roce 2012 se Marta vrátila do Čech a začala psát písně v rodném jazyce inspirované moravským folklorem a slovanskou hudbou pro její nový soubor Milokraj. Kromě autorských textů Marta zhudebnila básně Věry Provazníkové, Jana Zahradníčka a dalších. Tato nová hudba je navíc v rukou výtečných spoluhráčů a to kytaristy Davida Dorůžky, cimbalisty Marcela Comendanta, houslity Stanislava Palúcha a kontrabasisty Roberta Ragana. Milokraj byl nominován na cenu Anděl v kategorii World Music (2014) za své první CD.

V poslední době se Marta obeznámila také s písňovou tvorbou Leoše Janáčka, kouzlu tohoto skladatele zcela propadla a nastudovala výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních, lidových balad a Slezských písní.

Dodnes Marta Töpferová vydala sedm alb, čtyři ve španělštině, dvě v češtině a jedno v angličtině, obsahující převážně její vlastní tvorbu: Milokraj (2013, Animal Music), The Other Shore (2011, World Village), Trova (2009, World Village), Flor Nocturna (2006, World Village), La Marea (2005, World Village), Sueño Verde (2003, Circular Moves) a Homage to Homeland (2002, vlastní produkce).

V Klášterním kostele Marta Töpferová představí Moravskou lidovou poezii a lidové balady ve skladbách Leoše Janáčka za doprovodu vynikajícího předního českého klavíristy Jana Bartoše.

Předchozí Michal Horáček – Setkání s prezidentským kandidátem a básníkem

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, příspěvková organizace

Půjčování beletrie a naučné literatury, elektronických knih, audioknih, denního tisku, časopisů a deskových her. Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je tu pro vás.
Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.

2022 | Vytvořil Expert Dev s.r.o. | Tvorba webových stránek Olomouc