Literární seminář – „Svět, když k nám přibíhá ve chvíli našeho zrození, je napudrován, namaskován, pre-interpretován.“ (M. Kundera, eseje Nechovejte se tu jako doma, příteli) – Marie Brožová

Místo: malý sál

„Pronikat za zdání a za povrch věcí je vysmát se významům kotveným jen povrchním kontextem, nemyslet si, že „skutečnost“ je jen to, co naše oči vidí a uši slyší. Čtenář není postava románu ani divák.“ (Sylvie Richterová, doslov ke Kunderovu poslednímu přeloženému románu Slavnost bezvýznamnosti)

„Román je územím, na němž nikdo není majitelem pravdy, kde mají všichni stejné právo být pochopeni.“ (M. Kundera, eseje Umění románu)

Mohou nám pomoci Kunderovy esejistické práce k pochopení autorovy románové narativní strategie? aneb O Kunderových ironiích, o imaginaci, která smazává hranice mezi vážným a nevážným, o radosti z neskrývaného intelektu.

Obrázek od Elisa Cabot – Flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27744268

Plakát pro literární seminář Marie Brožové
Předchozí Koncert – Svatopluk