Web Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Jsme přístupní

disabled
blind

i osobám s jinými specifickými potřebami.

Výstava fotografií – Jaromír Roller 1989

Zahájení výstavy: 14.11. Čas: 17.00

Místo: půjčovna pro dospělé

S odstupem třiceti let zcela zřetelně vnímáme realitu sametového listopadu 1989 i doby dusna před ní. Jaromír Roller fotografoval emotivní atmosféru většiny občanských protestů proti totalitě na Šumpersku, v Praze, ale i křížem krážem po vlastech českých po celý svůj život. Na rozdíl od fotografií jazzu a běžného pouličního dokumentu, kterými se za svého života většinou prezentoval, však zůstaly tyto snímky jakoby zakonzervované v jeho archivu a načasované k našemu nahlédnutí v ten správný okamžik. Rollerova invence balancuje na hranici, kde tvorba zůstává tvorbou, ale zároveň interpretuje realitu žitého času, realitu, která tehdy přinesla do střední a východní Evropy novou svobodu, nové myšlení, nové vztahy a otevřené hranice, a nyní se zúročuje v situaci, kdy je třeba opět reagovat.

Jaromír Roller (13. 3. 1943, Česká Třebová – 9. 10. 2002, Brno), šumperský fotograf, absolvent výtvarné fotografie ostravské Lidové konzervatoře u profesora Jána Šmoka, volnomyšlenkář a šizuňk do života. V profilaci jeho fotografického zájmu dominuje jazz, město, ulice, cesty, rodina a přátelé. Účastnil se řady domácích i zahraničních fotografických výstav, soutěží a přehlídek, kde získal řadu prestižních ocenění. Spolupracoval s Filmovými laboratořemi Barrandov Praha. Jeho fotografie byly publikované v časopisech Jazz Forum – The European Jazz Magazine, Melodie, Mladý svět a v deníku Mladá fronta Dnes.

Pavlína Vogelová, 26. 8. 2019

Galerie

Předchozí Město čte knihu – Ilja Hurník – Vrbová píšťalka

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, příspěvková organizace

Půjčování beletrie a naučné literatury, elektronických knih, audioknih, denního tisku, časopisů a deskových her. Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je tu pro vás.
Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.

2022 | Vytvořil Expert Dev s.r.o. | Tvorba webových stránek Olomouc