Web Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Jsme přístupní

disabled
blind

i osobám s jinými specifickými potřebami.

Přednáška – Heinrich Franz Boblig z Edelstadtu – zlý duch moravskoslezských dějin? – Jaroslav Čechura

Čas: 17.00

Místo: velký sál

Vstupné: 100 Kč

Jakýmsi synonymem čarodějnických procesů na severní Moravě byl Heinrich Boblig (kolem 1612 – 1698), rodák ze Zlatých Hor. Jako vyšetřovatel působil ve Slezsku, v Jeseníku, ve Velkých Losinách a Šumperku. Byl charakterizován jako nevzdělaný, hrabivý, cynický muž, který se neštítil ničeho, ovšem pravda, jak ukazují prameny, byla dosti zásadně odlišná. Při své činnosti na severní Moravě se důsledně řídil nařízeními nejvyššího soudu v Praze. Za jeho jakéhosi antipoda je považován poněkud mylně šumperský děkan Lautner, upálený roku 1685, rozhodující slovo při jeho souzení však měli duchovní právníci, a nikoli sám Boblig. Prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc., je český historik specializující se především na novověké sociální dějiny, konflikty, rebelie, kriminalitu, stavovskou politiku a politickou kulturu sněmování.

Přednáška – Heinrich Franz Boblig z Edelstadtu – zlý duch moravskoslezských dějin? – Jaroslav Čechura
Předchozí Seminář – Nejvyšší vrcholy mých kontinentů – 3. díl – Ivo Müller

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, příspěvková organizace

Půjčování beletrie a naučné literatury, elektronických knih, audioknih, denního tisku, časopisů a deskových her. Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je tu pro vás.
Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.

2022 | Vytvořil Expert Dev s.r.o. | Tvorba webových stránek Olomouc