Jdi a přines hlavu krále – Vzpomínkový večer na Jaroslava Mosteckého

Místo: Velký sál

Vstup zdarma

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk ve spolupráci s sci-fi klubem Robot Šumperk a Městem Šumperk si připomenou předního českého autora SF a fantasy Jaroslava Mosteckého, který podlehl dne 13. prosince 2020 nemoci COVID-19. Na vzpomínkovém večeru vystoupí Františka Vrbenská, česká spisovatelka žánru SF a fantasy a zástupce Obce spisovatelů, novinář, hudebník a spisovatel Miroslav Kobza. Ukázky z literárních děl přečte Alexandr Stankuš, herec Studia D123, vzpomínku za scifisty přidá i Josef Vašát. Večerem provází Petr Konupčík.

Jaroslav Mostecký byl jeden z předních českých autorů SF a fantasy. Žil v Šumperku a byl významnou postavou nejen tamního fandomu, ale i stálicí v celé republice i na Slovensku (vystupoval na conech, moderoval předávání Cen Karla Čapka atp.); pravidelně publikoval většinou v časopise Pevnost. Jako jeden z mála českých žánrových autorů vstoupil do Obce spisovatelů.

Začínal povídkami, s nimiž na začátku devadesátých let slavil úspěchy v rozličných literárních soutěžích, ale brzy se přeorientoval na romány. První, Jdi a přines hlavu krále, vydal ještě pod pseudonymem Jeremy Shackleton, a to s velkým úspěchem – další už vydával pod svým jménem. Svou románovou tvorbu završil znovu vydáním ságy Vlčí věk. Poslední vydanou povídkou byl Omyl Boží (situovaná do Jeseníků) ke stoletému výročí slova robot z Čapkovy hry R.U.R v antologii Robot 100. Jako autor měl široký rozsah a množství zájmů, nejen sci-fi, zajímal se o historii Čech za Přemyslovců, tramping, lakros, paleontologii, numismatiku, zapojil se také do vedení Moravské lakrosové ligy a další.

S Jaroslavem Mosteckým a jeho dílem se můžete seznámit na panelech výstavy v Městské knihovně T. G. Masaryka Šumperk.

Předchozí Autorské čtení – Daniela Fischerová