Hrad Brníčko, historie a současnost

Ing. Arch. Jitka Štáblová
V letošním roce byla ukončena první etapa opravy hradu Brníčko se statickým zabezpečením poškozených konstrukcí, realizovaná konzervační metodou. Hrad Brníčko, který náleží k typickým plášťovým hradům 14. století, leží na okraji starého sídelního území při levém břehu Moravy. Jde o zříceninu gotického hradu, poprvé připomínaného v roce 1353, přestavovaného v 1. polovině 15. století a poničeného po uherských válkách v 1. polovině 16. století. Z hradu se dochovaly kamenné zbytky obdélného paláce s fragmenty původních omítek, hradební zdi se zesilujícími pilíři a příkopy s valy. Jde o typologicky významný doklad vývoje středověké hradní architektury. Výstavba hradu souvisí s dovršení feudalizace a kolonizace zdejšího původně zeměpanského území, probíhající již průběhu 13. století . Hrad je spjat s řadou známých moravských rodů. K nejznámějším patří významní příznivci husitského hnutí – Tunklové, vlastníci hrad od bitvy u Lipan, kteří se také podíleli na jeho velké přestavbě i zániku po ztrátě většiny rodového majetku.

Předchozí Sdružení šance