Vernisáž – Lidé Paměti – František Vrba

Čas: 17:30

Místo: půjčovna pro dospělé a malý sál

Vstup volný

Lidé Paměti je fotografický projekt Františka Vrby, dokumentaristy Paměti národa, která již šestnáct let mapuje příběhy lidí, jejichž životy zasáhly velké dějiny 20. století. Lidé Paměti je sbírka portrétů a útržků příběhů pamětníků, s nimiž se František Vrba setkává během natáčení, ať už ve studiu Paměti národa nebo u nich doma.

František Vrba je plzeňský rodák žijící v Olomouci. Jako mladý nastoupil na gymnázium, které na konci třetího ročníku z vlastní vůle opustil a vydal se na cestu životem vybaven pouze četbou Ladislava Klímy a básněmi Pavla Zajíčka. Vystřídal mnoho povolání, od člověka pečujícího, po stromolezce, který kácí stromy a bourá komíny. Nejvýrazněji se do něj otiskla práce v hospici – péče o umírající mu vnukla povědomí o věčnosti a přivedla jej ke katolické víře. Vrbovým posledním povoláním je jeho zhmotněný sen – živit se psaním. Jako dokumentarista Paměti národa během posledních čtyř let natočil a zpracoval zhruba tři sta příběhů těch, kteří se setkali s velkými dějinami 20. století.

Fotografická výstava potrvá od 30. 5. 2024 do 26. 6. 2024.

Předchozí Uvítání knihy – Byl jsem Sudeťák – Helmut Kopetzky