Web Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR

Jsme přístupní

disabled
blind

i osobám s jinými specifickými potřebami.

Daniel Michalík, Olle Trottestam a Jakub Hříbek – ilustrátoři dětských knih Markéty Pilátové

Vernisáž výstavy – 10.1.

Čas – 17.00 hod.

Daniel Michalík

Ilustrace ke knize Markéty Pilátové Gorilí táta

Daniel Michalík (1974) – ilustrátor, grafik a designér. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru filmové a televizní grafiky u profesora Jiřího Bárty. Od roku 1997 se věnuje grafickému designu, volné tvorbě a knižní ilustraci. Pro nakladatelství Meander ilustroval příběhy Markéty Pilátové Kiko a tajemství papírového motýla, Kiko a tulipán, Papírový Pepíno a knížku Radka Malého Poetický slovníček dětem v příkladech. Pro nakladatelství Novela bohemica doprovodil ilustracemi knihu Markéty Pilátové a Marka Ždánského Gorilí táta.

Olle Trottestam

Ilustrace ke knize Markéty Pilátové Velký úklid

Jmenuji se Olle a bydlím v Malmö na jihu Švédska. Vždycky jsem měl rád barvy a moc mě bavilo kreslit obrázky. Do školy s sebou nosím sešit plný kreslených postaviček a nevynechám žádnou přestávku, abych k nim něco nepřidal. Mám rád zvířata a přírodu a taky počítačové hry. Vymýšlím si nové světy plné dobrodružství a ty pak přenáším na papír.

Ti, co mne znají, říkají, že vidím svět jinak než ostatní. Možná za to může autismus, se kterým jsem se narodil. Na jedné straně mi ubral v kontaktu s lidmi, ale na druhé straně mi přidal barevný svět a spoustu zážitků.

O knížkách Markety Pilatové jsem se dozvěděl od známých. Poslal jsem ji na ukázku několik obrázků a ona mi dala možnost ilustrovat svou knížku pro děti Velký úklid. Jsem ji za to moc vděčný, protože to byla krasná práce. Maminka mi text překládala z češtiny a já jsem kreslil. Doufám, že se vám ilustrace budou líbit – jsou tady pro vás.

Olle Trottestam – Švédsko

Jakub Hříbek

Ilustrace ke knize Markéty Pilátové O tom jak Jan Antonín Baťa a jeho firma obouvali svět

Nápad, aby ilustroval povídku Markéty Pilátové o osudech rodiny Baťů pro děti potomků bývalých „baťovců“, kteří odešli s J.A Baťou do Brazílie Jakuba zaujal. Setkání s autorkou, se kterou se už prostřednictvím knihovny znal, i s konzulkou ČR ze Sao Paola, studijní cesta do Zlína, kde pro jeho potřeby měli velké pochopení jak v muzeu, tak ve filmových ateliérech, byly pro něho impulzem nejen pro malování, ale hlavně pro rozvoj jeho osobnosti. Jakub je stipendistou UMÚN, žije v Domově Paprsek v Olšanech, absolvoval pomocnou školu, maluje ústy, nemá funkční ruce ani nohy.

Předchozí Literární seminář – Ivan Diviš

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk, příspěvková organizace

Půjčování beletrie a naučné literatury, elektronických knih, audioknih, denního tisku, časopisů a deskových her. Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk je tu pro vás.
Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.

2022 | Vytvořil Expert Dev s.r.o. | Tvorba webových stránek Olomouc