Beseda – Věra Sosnarová – Krvavé jahody

Čas: 17.00 hod.

Velký sál

Věra Sosnarová se svou sestrou byly uneseny na základě toho, že jejich matka Ljuba Šímová roku 1922 uprchla před doznívající ruskou občanskou válkou do Československa. V pracovních táborech, dolech, kolchozech atd. strávily celkem 19 let (od konce roku 1945 do léta 1964). Jejich matka přežila v pracovním táboře jen 3 měsíce, zemřela v noci z 5. ledna na 6. ledna 1946. Roku 1964 ji i se sestrou na přímluvu předsedy jednoho ruského kolchozu propustili do JZD Znojmo, kam docestovaly na počátku roku 1965.

Při odjezdu ze Sovětského svazu i při příjezdu do vlasti musela podepsat úplnou mlčenlivost o svém osudu a z obavy o opětovné odvedení na Sibiř mlčenlivost dlouho neporušila. O této části její minulosti se nikdy nedozvěděl její manžel a dlouho ji neznali ani její dva synové. Veřejně o své minulosti promluvila teprve po Sametové revoluci. O jejich zážitcích byla sepsána a v roce 2008 vydána kniha Krvavé jahody.

Předchozí Výstava – Jindřich Štreit – Mobilní hospic Nejste sami