Beseda Miroslav Kobza – Rychlebské hory

Termíny: 18.2. – 16.00

18.2. – 18.00

19.2. – 17.00

VŠECHNY KULTURNÍ AKCE PROBĚHNOU V PŘÍPADĚ, ŽE BUDE PLATIT TŘETÍ STUPEŇ RIZIKA.

Místo: Malý sál

Rezervaci je nutné poslat na mail seligova@knihovnaspk.cz do 15.2.

Rozhlasový poutník Mirek Kobza v nové knize objevuje mlžnou krásu Rychlebských hor

Mlžnou krásou Rychlebských hor – to je název poslední knihy rozhlasového publicisty, spisovatele, hudebníka a textaře Miroslava Kobzy. Jak už název napovídá, tentokrát se vypravil na literární cestu krajem jednoho z neopuštěnějších pohoří u nás.

„Na knize jsem pracoval poměrně dlouho, asi tři roky. Když do toho ovšem započítám dobu, po kterou se toulám po Rychlebských horách, tak kniha vznikala pětatřicet let,“ uvádí Mirek Kobza. Kniha není turistickým průvodcem, ani odbornou historickou publikací. Kombinuje v sobě ohlédnutí do dějin, poznávání zdejší přírody ale i vyprávění o osudech lidí, kteří tu žili v minulosti i v současnosti. Ukazuje také nejen tu část Rychlebských hor, která náleží do českého Slezska, ale také polskou, pro mnohé z našich poutníků zcela neznámou horskou krajinu. Vypravuje se i na místa, která nejsou turisticky téměř vůbec prošlapaná. Zároveň je však publikace napsaná jako vyprávění o cestě krajinou s nevšedními postřehy a spoustou historických i současných fotografií.

Původně měla publikace Mlžnou krásou Rychlebských hor vyjít už na jaře letošního roku. Tehdy její vydání zbrzdila první vlna koronavirové nákazy. Autor toho však podle svých slov využil a k už odevzdaným fotografiím dodal aktuální ze svého toulání téměř zcela opuštěnými jarními horami. A které místo je pro něj nejmagičtějším? „Celé Rychlebky jsou pro mě zamilovaným krajem. I když i sem už místy míří davy turistů, stále je tady ještě dost míst, kde celý den nepotkáte ani živáčka. Těch zamilovaných míst je více, ale miluji louky na místě zaniklé obce Hraničky, mám rád krajinu nad Travnou, ale někdy stačí třeba jen vyšlapat z České Vsi ke kapličce nad Heckelovým pramenem a kochat se rozhledy z Tisové skalky dolů do údolí Bělé a na protější Zlatohorskou vrchovinu.

Předchozí Objednávky knih k výdeji