1. 11. - 31. 12. 2021

Knihovna děkuje, že respektujete všechna nařízení.

 

Při vstupu na kulturní akci musí návštěvníci splnit jednu ze dvou podmínek očkování/prodělání nemoci:

 

– doložit certifikát o provedeném očkování

– doložit potvrzení o prodělání onemocnění v posledních 180 dnech

– povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech

2. 12. - 5. 1. 2022

Zahájení výstavy: 2.12. 2021

Čas: 17.00

Místo: půjčovna pro dospělé a malý sál

Věra Kovářová v měsíci říjnu oslavila významné životní jubileum. V loňském roce jako každého z nás nějakým způsobem zasáhla pandemie Covid19. Věra Kovářová čelila této situaci svým osobitým způsobem. Výtvarně vir zpodobňovala v různých variantách. Jak sama říká, je velkou optimistkou, tak vzniklé obrazy jsou barevné, veselé a plné fantazie. Čelila tímto způsobem strachu a nejistotě, kterou ještě do této doby všichni pociťujeme.

6. 12. 2021

Čas: 18.00 hod.

Místo: Velký sál

Vstup zdarma

Jesenické hory jsou plné příběhů, míst se zvláštní mocí nás přitahovat. Míst, které vyhledáváme a vracíme se k nim. Byť třeba jen v naší mysli. Jsou motorem, či motivací k našim činům a prožitkům. Pro někoho i smyslem života. Lidem, kteří naslouchají, navíc umožní rekonstruovat to, co nám zde zanechaly předchozí generace...

Tým regionálních autorů pro vás připravil netradiční velkoformátovou obrazovou publikaci Čti Jeseníky, plnou historických fotek, koláží a příběhů určenou nejen pro mládež, ale i turisty a další příznivce našich hor. Snahou autorů je zvýšit povědomí o Jeseníkách a společně do jejich prostoru cílit část energie především na drobné úpravy poničených míst a citlivé zásahy v rámci krajiny. Přednáška vám tak představí nejen zajímavosti, o nichž jste neměli tušení, ale přiblíží také další vizi pro tyto hory, jejichž jsme všichni součástí.

10. 12. 2021

ZRUŠENO - HLEDÁME NOVÝ TERMÍN

Čas: 18.00

Místo: Velký sál

Vstupné: 50 Kč

"Pozoruhodný Kauerův počin nazvaný Heron, zhudebňuje básně, ale i proslovy či pouhopouhé průpovídky Ivan Martina Jirouse. Moje hudební záznamy nemají být poklonou a slepým obdivem, dodává autor v dovětku nahrávky. Jirous je zde prezentován jako člověk z masa a kostí, v němž se ustavičně pere démon s andělem."

Z recenze Libora Staňka (Full Moon 09/2020)

Aleš Kauer, výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Básně a texty publikoval například v A2, Hostu, Tvaru, Welesu, Glosolalii, Prostoru, Artiklu... Občasnými hudebními recenzemi přispívá na portál Deník Referendum. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny (Natálie Nera), španělštiny (Emilio Paz), polštiny (Jaroslaw Pastuszak), ukrajinštiny (Krystyna Kuznietsová), slovinštiny (Taťjana Jamnik), maďarštiny (Csehy Zoltán) a publikovány v zahraničních literárních časopisech a antologiích. Výbor z jeho juvenilních básní vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Na Bandcampu jsou ke slyšení cykly zhudebněných básní "Heron" (Ivan Martin Jirous), ERTH (Olina Stehlíková) a Imaginists (Sergej Jesenin).

4. 1. 2022

Čas: 18.00

Místo: Velký sál

Vstupné: 50 Kč

„Tak odlišní, a přece tak stejní“ chtělo by se říct o židovských obyvatelích střední a východní Evropy minulých staletí při četbě próz bratří Singerů.

Utrpení a naděje, pokorná víra a radosti těla, duchovní vznešenost a náboženský fanatismus, spravedliví a šejdíři, chladní podnikavci a iracionální blouznivci, tak lze alespoň částečně charakterizovat zmizelý exotický svět polských Židů, s hrůzou i porozuměním zachycený v povídkách i románech amerického spisovatele píšícího v jidiš Isaaka Bashevise Singera, nositele Nobelovy ceny, a jeho bratra Israela Joushuy Singera.

„Tak odlišní, a přece tak stejní“ chtělo by se říct o židovských obyvatelích střední a východní Evropy minulých staletí při četbě próz bratří Singerů.Utrpení a naděje, pokorná víra a radosti těla, duchovní vznešenost a náboženský fanatismus, spravedliví a šejdíři, chladní podnikavci a iracionální blouznivci, tak lze alespoň částečně charakterizovat zmizelý exotický svět polských Židů, s hrůzou i porozuměním zachycený v povídkách i románech amerického spisovatele píšícího v jidiš Isaaka Bashevise Singera, nositele Nobelovy ceny, a jeho bratra Israela Joushuy Singera.

 

Přednáší: Filip Říhovský

12. 1. 2022

Čas: 18.00

Místo: Velký sál         Vstupné: 50 Kč

Další díl cyklu přednášek z moderních dějin přivítají zejména ti zájemci, kteří by si potřebovali utřídit znalosti o dosud největším světovém konfliktu. Přiblížíme si rozsah 2. světové války a připomeneme si, které bloky v ní stály proti sobě. Obecné informace doplníme pozoruhodnými dílčími událostmi, příběhy, vybranými detaily a souvislostmi, které tato ze všech nejničivější válka přinesla. Budeme sledovat různé aspekty konfliktu, jenž zásadně proměnil náš svět.

7. 10. - 30. 11. 2021

Vernisáž: 7.10.
Čas: 17.00

Místo: půjčovna pro dospělé + malý sál

Kreslířka, grafička, ilustrátorka, pedagožka a malířka Inge Kosková ve své tvorbě prolíná evropskou humanistickou tradici s hlubokým zájmem o východní filosofii. S velikou koncentrací a citlivostí zachycuje své pocity i prožitky hudby, nechává nás nahlédnout do světa, který nás přesahuje.

Inge Kosková se zapsala mezi nejvýznamnější představitele fenoménu olomoucké kresby. Působila na tamější pedagogické fakultě na katedře výtvarné výchovy, dále jako grafička v tiskárně, učila v Lidové škole umění a po revoluci vedla na fakultě experimentální kresbu. Mimo zaměstnání se věnovala volné tvorbě, účastnila se neoficiálního kulturního dění a výstav a udržovala přátelství s umělci, kteří byli režimu nepohodlní. Její doménou je experimentální kresba. Je zastoupena ve veřejných sbírkách významných českých galerií a Muzeí.

Inge Kosková ilustruje také knihy. Jednou z nich je soubor básní spisovatelky, výtvarnice a překladatelky Lenky Kuhar Daňhelové, která přijala pozvání a na vernisáži se budete moci zaposlouchat do jejího přednesu poezie.

Úvodního slova vernisáže se ujme profesor a dokumentární fotograf světového formátu Jindřich Štreit, který vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Čerpáno z článku Ilony Rejholcové, Kultura Nový Bor

Knihovna upozorňuje, že na svých pořádaných akcích pořizuje fotografie a videozáznamy. Pořízené materiály mohou být následně využity na webových stránkách, sociálních sítích a propagačních materiálech knihovny. Fotografie mohou být dále poskytnuty médiím v rámci zasílání tiskových zpráv.